Shelburne Farms 10-8-2016

Beginner  :  2.8 Km – 9 Controls

      Name                                                            Time

1.     Brian, Gus & Elliot Serinese                   43:05

2.     Corey Hammond Family                          56:14

3.     Andrea & Mackenzie Donoghue          59:56

4.     Martha Folley                                             63:12

5.     Peter & Grace Ferguson                          69:46

6.     Girl Scout Group 1                                     71:01

7.     Skyler, Abbey & Rika Siegfried             72:02

8.     Girl Scout Group 2                                     74:34

9.     Ted & Elias Assur                                       80:41

10.Nancy Chartrand                                       84:18

      Natasha Fluery                                           DNF

      Roman Assur                                              DNF

      Cyrus & Jasper Frelinghuysen               DNF

 

Intermediate :  4.9 Km – 11 Controls

      Name                                                            Time

1.     Dan Weintraub                                          51:05

2.     Christopher Williams                               74:34

3.     Kate Kenny                                                  96:53

4.     Sylvan & Melissa Williams                     97:44

5.     David Littlehale, Mark  Brooks             113:49

6.     Pete & Jen DeGraff                                   117:55

7.     Haag Family                                                142:12

 

Advanced  :  5.7 Km - 14 Controls

         Name                                                                Time

1.     Mark Sinks                                                   52:45

2.     Dan Tam Do                                                120:48

3.     Ron & Jared Ulmer                                    127:28

4.     Dawn & Mark                                             135:13

5.     Mike Chartrand                                          141:04

6.     Joe Messingschlager & Sam Zin            225:50

      Don Robisky                                                DNF

      John & Wolfie Davis                                 DNF

****************************************************************

 

Shelburne Farms 10-24-2015

Beginner :  1.78 Km - 6 Controls

      Name                                                             Time

1.     Jennifer Gilbert                                           37:10

2.     Amy & Otis Starble                                    46:02

3.     Luke, Alex & Angela LaForest                 46:04

4.     Cecilia & Colin Haliburton                        54:11

5.     Derek, Gavin Cole Kouwenhoven          55:02

6.     Wilson Chambers& Sonia Vanega         55:25

7.     Madeline Cairns                                         61:18

8.     Shawn Elliot Family                                   61:39

9.     Brett Smith                                                  66:55

10.Keegan, Collin &Kathy Oneil                   68:59

11.Grace & Peter Ferguson                           72:36

12.Casey & Evan Knoth                                  98:08

13.Andrew Edenfield & Jack Knoth             98:10

 

Intermediate :  3.05 Km - 8 Controls

      Name                                                             Time

1.     Sylvan & Chris Williams                             53:26

2.     Aven & Melissa Williams                           55:17

3.     Sonia Krajicek                                               58:15

4.     Maria Bravo                                                  66:13

5.     Jennifer Gilbert                                            80:44

6.     Lisa & Alex Merrill                                      88:28

7.     Kate Kenny                                                   89:04

8.     Richard Haag                                               103:24

9.     Charles Bombard                                        103:26

10.Dieter Gump                                                119:50

   Santosh Domalapalli                                    DNF

   Patrick Davidson & Maeve McGui            DNF

 

Advanced :  4.45 Km - 12 Controls

      Name                                                             Time

1.     David Hunter                                               59:18

2.     Janet Finlay                                                  60:18

3.     Chris Johnson                                              69:11

4.     Michael Shartrand                         83:19

5.     Mark Brooks                                                109:12

6.     Mark Premo & Dawn Dicecco                 122:31

7.     Sam Zinner & Joe Messingschlag           122:55

8.     Don Robisky                                                 152:54

 

****************************************************************

 

 

Shelburne Farms Orienteering Event

September 27, 2014

Beginner                  2.24 k                        4 controls   

            Name                                                                         Time

1.     Riley Marchand                                                      22:29

2.     Amanda Auger                                                        28:25

3.     Michael Chartrand                                                 38:11

4.     Renee McGuinness                                                50:56

5.     Russ Herrin                                                              52:11

6.     Barbara Doherty                                                     64:46

7.     Julie Miller                                                                71:59

8.     Jared Allen                                                               82:55

9.           Karin Dipietro                                                    93:22

10.Rick Haag                                                                  93:28

11.Genevieve Berg                                                     120:55

12.Scott Hill                                                                   159:11

Riley Marchand                                                            DNF

 

Intermediate 3.02 k          10 controls

            Name                                                                         Time

1.     Michael Chartrand                                                 60:35

2.     Kate Kenny                                                               75:57

3.     Dana Gravel                                                             154:41

Steve Peary                                                        DNF

            Robert Appel                                                     DNF

 

Advanced 5.15 k    10 controls

            Name                                                                         Time

1.     Ethan Childs                                                             36:52

2.     Adrian Owens                                                         41:28

3.     Kestrel Owen                                                           50:41

4.     Amanda Auger                                                        52:40

5.     Phillip Cote-Jacques                                              54:44

6.     Michael Chartrand                                                 66:47

7.     Chris Williams                                                         83:19

8.     Melissa Williams                                                  129:23

9.     Don Robisky                                                           141:49

      Ed Andich                                                                 DNF

      Andreas Knauss                                                      DNF

 

*******************************************************************

Craftsbury Outdoor Center Ski-O

Jan. 25, 2014

Morning Long Course

The morning course had a straight-line distance of 9 kilometers.  So to use the trails skiers had to ski considerably farther. The course utilized the impeccably groomed ski trail network of the Craftsbury Outdoor Center and 3 small mazes of one-time use trails packed by snowshoes.  Additionally Some racers found good off-trail short-cuts in the Hosmer Point Camp area and going up  Elinor’s Hill.  The course had 10 control points.

 

Racers came from Vermont and as far as Granby, Quebec, Lake Placid, NY ,  and Cambridge, Mass

 

Name                                           Club                                       Time

1.     Ari Ofsevit                            CSU                                        1:08:45        

2.     Kestrel Owens                     GMOC                                   1:10:47        

3.     Allison Van Akkeren          GMOC                                   1:19:57        

4.     David Hunter                       EMPO                                    1:27:04        

5.     Melanie Sergiev                  GMOC                                   1:27:33        

6.     John Brodhead                   COC                                        1:33:15        

7.     Phillipe Cote-Jacques        Ramblers                              1:36:53        

8.     Janet Findlay                       EMPO                                    1:41:45        

9.     Liza Kiesler                           COC                                        1:55:35        

 

Afternoon – Middle distance

Short 3.0 Km 80 m 0 C 4 comps

Name                                           Club                                       Time

1.     1 Goran                                 Sterling College                   54:10

2.     2 Ethan F                              Sterling College                   54:22

3.     3 Ezra                                     Sterling College                   59:38

4.     Sylvie & Chris Williams     GMOC                                    DISQ

 

Afternoon – Middle Distance

Long 4.5 Km 210 m 11 C 9 comps

Name                                           Club                                       Time

1.     Kestrel Owens                     GMOC                                    34:44

2.     Allison Van Akkeren          GMOC                                    37:42

3.     Ethan Childs                         GMOC                                    38:59

4.     Melanie Serguiev               GMOC                                    39:09

5.     Phillipe Cote-Jaques          Ramblers                              45:34

6.     David Hunter                       EMPO                                    48:50

7.     Janet Finley                          EMPO                                    55:08

8.     Melissa & Aven Williams GMOC                                    DNF

9.     Ari Ofsevit                            CSU                                        DISQ

 

 

 

Shelburne Farms Orienteering Event

October 5, 2013

Beginner (2.0 K)                                               Minutes

1.     Tracy & Andrew Clemens                         54

2.     Anna Thelemarck                                       58

3.     Dawn Dicerro & Tom                                65

4.     Laura Caputo & Lilly & Ava                      79

5.     Becky & Ora Raven                        81

6.     Ted Rakochy                                                89

7.     Tim & Jesse Gould                                     96

Cristina Ferguson                                             DNF

 

Intermediate (3.3K)                                        Minutes

1.     Geof Elder                                                    59

2.     Eva Ruutopold                                            74

3.     Mark Premo                                                76

4.     Danna Gravel                                              85

5.     Kate Kenny                                                   91

6.     Cindy Gray                                                   96

7.     Melissa Williams                                        100

8.     Deb Parrella & Evert Marshall                112

9.     Catlin Campbell & Chris LaForce            116

10.Tracy & Andrew Clemens                         118

11.Zinner Team                                                123

       Nick Pomicter                                            DNF

 

Advanced (5.2K)                                              Minutes

1.     Ethan Childs                                                 38

2.     Adrian Owens                                             41

3.     Alar Ruutopold                                           52

4.     Kestrel Owens                                             54

5.     Paul Schmidt                                               55

6.     Tevo Ruutopold                                          59

7.     Mary Jo Childs                                             59

8.     David Hunter                                               75

9.     Emlyn Jones                                                 79

10. Mike Chiarella                                            83

11. Janet Finley                                                 87

12. Chris Williams                                             89

13. Annaka Ruutopold                                    91

14. Doug MacDonald                                      114

15. Rebecca & James Chartrand                  136

16. Don & Nancy Robiski                                136

 

 

Craftsbury Outdoor Center Ski-O Event

December 22, 2012

Middle Distance Green: 4.2 km , 9 controls

1.     Joe Brautigam                                             35

2.     Pavlina Brautigam                                      56:17

3.     Parker Nichols                                             75

4.     Kate Walker                                                 99

5.     Evelyn + Nicole                                            99:20

 

Middle Distance Red: 7.4 km, 13 controls

1.     Dan Walker                                                 66:43

Kestrel Owens                                      DNF (skied to get help and returned with a down jacket)

 

Middle Distance Blue:  8.0 km, 14 controls

2.     Alex Jospe                                                    43:19

3.     Alison Crocker                                            46:10 – 3 min = 43:10

4.     Vince O’Connell                                          49:50

5.     Ken Walker                                                  56:57

6.     Melanie Sergiev                                          66:12 with a slight course variation

7.     Ian Smith                                                      91

 

 

      Sprint Relay

Team Name                   Legs 1,3,5                             Legs 2,4,6                             Time back

1.     Tangerine Swirl       Adrian Owens,                    Kestrel Owens                     0

2.     CSU 1                         Alex Jospe,                           Ken Walker                          2 seconds

3.     CSU 2                         Alison Crocker                    Ian Smith                              2 minutes

 

 

Shelburne Farms Orienteering Event

September 29, 2012

Beginner (1.9 K)                                               Minutes

1.     Aven &Chris Willisam                                32

2.     Carolyn & Carly Trapeni                           42

3.     Melissa & Sylvie Williams                         47

4.     Hudson Family                                            49

5.     Steve & Amanda Giddens                        50

6.     Foster Family                                               68

7.     Will & Bill Kallock                                       71

8.     Deb Hastings                                               140

 

Intermediate (2.7K)                                        Minutes

1.     Kestrel Owens                                             54

2.     Chris Williams                                             63

3.     Mark Premo & Dawn Dicerro                 65

4.     Geoff Elder                                                   69

5.     Melissa & Sylvie Williams                        80

6.     Kate Kenny                                                   81

7.     Jennings Family                                          112

8.     Danna Gravel                                              126

 

Advanced (5.1K)                                              Minutes

1.     Ethan Childs                                                 38

2.     Adrian Owens                                             48

3.     Mary Jo Childs                                             57

4.     Don Robisky & Nancy                                148

5.     Wendy Everhart                                         DNF

6.     Mike Kelly                                                     DNF

 

 

Craftsbury Outdoor Center Orienteering Event

September 22, 2012

2.5K                                                                     Minutes

1.     Orion Cenkl & Jen Schoen                       45

 

4K                                                                         Minutes

1.     Carl Childs                                                    45

2.     Paul Schmidt                                               47

3.     Kestrel Owens                                             52

2.     Mary Jo Childs                                            52

4.     Alison Van Akkeren                                   70

5.     Lance Parker                                              73

 

 

Shelburne Farms Orienteering Event

Oct. 2, 2011

Beginner (2.5 K)                                               Minutes

1.     Schwartz Family                                         38

2.     Chris &Avan Williams                                42

3.     Melissa & Silvia Williams                          53

4.     Uwe & Luka Mester                                   61

5.     McDonald Family                                       66

6.     John & Wolfie Davis                                  82

7.     Michael & Colyn Hutchings                     83

8.     Zinner Family                                              100

9.      Jim & Michaela Siegel                              112

Gary Rickter                                                 HTL

 

Intermediate (3.4K)                                        Minutes

1.     Chris Williams                                              56

2.     Melissa Williams                                         79

3.     Mark Brooks                                                90

4.     Kate Kenny                                                   92

5.     Messingschlager Family                           105

6.     Danna Gravel                                              124

 

Advanced (5.9K)                                                                      Minutes

1.     Ethan Childs                                                                         42

2.     Taylor Sundali, Daniel Sundali & Hillary Rich              65

3.     Anna Breu, Patrick Johnson & Stella Holt                    69

4.     David Hunter                                                                       71

5.     Austin Cobb & Hannah Smith                                         76

6.     Janet Finley                                                                          81

7.     Doug Debold, Eliot Neal & Rachel Hall                         88

8.     Greg Karabinos, Annie Pokorny & Chase Marston   88

9.     Mike Lints & Charlie                                                          116

10. Ben Lustgarten, Dillion McGarthwaite & Heather Mooney          128

11. Cate Brown, Sophie McClelland & Brendan Henry                          132

12. Don Robisky & Nancy Chartand                                                            141

 

Shelburne Farms 

Oct 9, 2010

Beginner                                                Minutes

1. Halladay                                                         38

2. Greg Mertz                                                    52

3. Haag                                                                56

4. Barnaby                                                          58

5. Davis                                                               68

6. Nestico                                                            69

7. Hooper                                                           72

8. Laura Fetters                                                 78

9. Tolan                                                               83

10. Barracano                                                   84

11. Claudett & Emma Miner                         85

12. Chris Luperiello                                          87

13. Izzy Lupariello                                            89

14.Luc & Dereck  Miodownik                       92

15. Krueger                                                        100

16. Leuang                                                         126

     Roy                                                                  DNF

     Penca                                                             DNF

 

Intermediate                                                    Minutes

1. Josh Kelly                                                       51

2. Herbert                                                           60

3. Kestrel Owens                                              61

4. Steve Lester                                                   79

5. Doug MacDonald                                        80

6. Kate Kenny                                                    82

7. Gravel                                                             110

   Causer                                                              DNF

   Zach Hartlyn                                                   DNF

 

Advanced                                                           Minutes

1.     Adrian Owens                                             43

2.     Ethan Childs                                                 45

3.     MCNT (Graham, Austin, Patrick)           51

4.     Paul Schmidt                                               52

5.     MCNT (Chase, Lani, Doug)                       67

6.     Chris Williams                                              74

7.     Dick Millar                                                    83

8.     MCNT (Rich, Noah, Cullin)                       94

9.     Jim Tischler                                                  125

10.Don Robesky                                               147

    MCNT (Ben, Emily, David)                         DNF

    Greg Shepler                                                 DNF